ALS80A823NS100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS80A823NS100
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
29.4A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Series :
ALS80
Capacitance :
82000μF
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
27.6A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
9mOhm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
100V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ALS80A823NS100
KEMET ALS80A823NS100
ALS80 82000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals