ALS80A754QP025
Mfr.Part #
ALS80A754QP025
Description
CAP ALUM 750000UF 20% 25V SCREW
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
32.8A @ 100Hz
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
33.6A @ 10kHz
Capacitance :
750000μF
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
8mOhm
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS80A754QP025
KEMET ALS80A754QP025
ALS80 750000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals