ALS80A683NW100
Mfr.Part #
ALS80A683NW100
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 100V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
28.4A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Impedance :
9mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
26.5A @ 100Hz
Capacitance :
68000µF
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
ALS80A683NW100
KEMET ALS80A683NW100
ALS80 68000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals