ALS80A432LM400
Mfr.Part #
ALS80A432LM400
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 400V SCREW
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
22mOhm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
4300μF
Ripple Current @ High Frequency :
20.5A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
11.9A @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ALS80A432LM400
KEMET ALS80A432LM400
ALS80 4300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals