ALS80A303KE063
Mfr.Part #
ALS80A303KE063
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 63V SCREW
Voltage - Rated :
63V
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Impedance :
17mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
16.4A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
3.307 84.00mm
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Capacitance :
30000μF
Ripple Current @ Low Frequency :
13.8A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS80A303KE063
KEMET ALS80A303KE063
ALS80 30000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals