ALS80A203NP200
Mfr.Part #
ALS80A203NP200
Description
CAP ALUM 20000UF 20% 200V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
16mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
22.5A @ 10kHz
Capacitance :
20000μF
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Voltage - Rated :
200V
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
18.2A @ 100Hz
Datasheets
ALS80A203NP200
KEMET ALS80A203NP200
ALS80 20000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals