ALS80A133DA040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS80A133DA040
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 40V SCREW
Stock
87
In Stock :
87
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
8A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
ALS80
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
10.4A @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
36mm
Pbfree Code :
yes
Height :
52mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.126 54.00mm
Capacitance :
13000μF
Impedance :
41mOhm
Voltage - Rated DC :
40V
Number of Terminations :
2
Datasheets
ALS80A133DA040
KEMET ALS80A133DA040
ALS80 13000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals