ALS80A132DF350
Mfr.Part #
ALS80A132DF350
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 350V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
117mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
4.7A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
10.2A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Impedance :
68mOhm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Capacitance :
1300μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ALS80A132DF350
KEMET ALS80A132DF350
ALS80 1300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals