ALS80A122KE500
Mfr.Part #
ALS80A122KE500
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW
Voltage - Rated :
500V
Impedance :
141mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
189mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.7A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
10.8A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
3.307 84.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1200μF
Datasheets
ALS80A122KE500
KEMET ALS80A122KE500
ALS80 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals