ALS71U822NF350
Mfr.Part #
ALS71U822NF350
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Voltage - Rated :
350V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm @ 100Hz
Capacitance :
8200µF
Ripple Current @ High Frequency :
23.2A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Impedance :
19mOhm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
16.6A @ 100Hz
Datasheets
ALS71U822NF350
KEMET ALS71U822NF350
ALS71 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals