ALS70A103QW500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS70A103QW500
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
23mOhm
Series :
ALS70
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
23.5A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
32.4A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
ALS70A103QW500
KEMET ALS70A103QW500
ALS70 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals