ALS71U163NP250
Mfr.Part #
ALS71U163NP250
Description
CAP ALUM 16000UF 20% 250V SCREW
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
26.2A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
20.5A @ 100Hz
Capacitance :
16000μF
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 100Hz
Impedance :
17mOhm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ALS71U163NP250
KEMET ALS71U163NP250
ALS71 16000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals