ALS71P752NS550
Mfr.Part #
ALS71P752NS550
Description
CAP ALUM 7500UF 20% 550V SCREW
Capacitance :
7500μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
63mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
19.1A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Voltage - Rated :
550V
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
55mOhm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
25.7A @ 10kHz
Datasheets
ALS71P752NS550
KEMET ALS71P752NS550
ALS71 7500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals