ALS71H753QC063
Mfr.Part #
ALS71H753QC063
Description
CAP ALUM 75000UF 20% 63V SCREW
Height Seated (Max) :
2.717 69.00mm
Impedance :
13mOhm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
75000μF
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
22.3A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
24A @ 10kHz
Datasheets
ALS71H753QC063
KEMET ALS71H753QC063
ALS71 75000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals