ALS71H752NJ400
Mfr.Part #
ALS71H752NJ400
Description
CAP ALUM 7500UF 20% 400V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
19mOhm
Capacitance :
7500μF
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
23.7A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.606 117.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
16.7A @ 100Hz
Datasheets
ALS71H752NJ400
KEMET ALS71H752NJ400
ALS71 7500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals