ALS71H512NJ500
Mfr.Part #
ALS71H512NJ500
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 500V SCREW
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
15.2A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
21.7A @ 10kHz
Impedance :
43mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
4.606 117.00mm
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
5100μF
Datasheets
ALS71H512NJ500
KEMET ALS71H512NJ500
ALS71 5100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals