ALS71H474NF025
Mfr.Part #
ALS71H474NF025
Description
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Capacitance :
470000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Impedance :
10MOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
28A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
28.6A @ 10kHz
Datasheets
ALS71H474NF025
KEMET ALS71H474NF025
ALS71 470000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals