ALS71H391DB550
Mfr.Part #
ALS71H391DB550
Description
CAP ALUM 390UF 20% 550V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8A @ 100Hz
Capacitance :
390µF
Voltage - Rated :
550V
Impedance :
988mOhm
Height Seated (Max) :
2.520 64.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.8A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.135Ohm @ 100Hz
Datasheets
ALS71H391DB550
KEMET ALS71H391DB550
ALS71 390μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals