ALS71H303QC100
Mfr.Part #
ALS71H303QC100
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 100V SCREW
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
2.717 69.00mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
30000μF
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
22.8A @ 10kHz
Impedance :
17mOhm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
20.7A @ 100Hz
Datasheets
ALS71H303QC100
KEMET ALS71H303QC100
ALS71 30000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals