ALS71H302KF400
Mfr.Part #
ALS71H302KF400
Description
CAP ALUM 3000UF 20% 400V SCREW
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Impedance :
36mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
9.5A @ 100Hz
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
16.3A @ 10kHz
Capacitance :
3000μF
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Datasheets
ALS71H302KF400
KEMET ALS71H302KF400
ALS71 3000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals