ALS71H274NJ040
Mfr.Part #
ALS71H274NJ040
Description
CAP ALUM 270000UF 20% 40V SCREW
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Impedance :
9mOhm
Voltage - Rated :
40V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
29.6A @ 10kHz
Capacitance :
270000μF
Height Seated (Max) :
4.606 117.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
28.5A @ 100Hz
Datasheets
ALS71H274NJ040
KEMET ALS71H274NJ040
ALS71 270000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals