ALS71H273QW250
Mfr.Part #
ALS71H273QW250
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
35A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
27000μF
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
28A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Impedance :
11mOhm
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ALS71H273QW250
KEMET ALS71H273QW250
ALS71 27000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals