ALS71H183NF200
Mfr.Part #
ALS71H183NF200
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 200V SCREW
Voltage - Rated :
200V
Impedance :
19mOhm
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
23A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
18.8A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Capacitance :
18000μF
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Datasheets
ALS71H183NF200
KEMET ALS71H183NF200
ALS71 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals