ALS71H104NS100
Mfr.Part #
ALS71H104NS100
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 100V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
100V
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
32.5A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm @ 100Hz
Capacitance :
100000µF
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
34.3A @ 10kHz
Impedance :
9mOhm
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS71H104NS100
KEMET ALS71H104NS100
ALS71 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals