ALS71G623NP100
Mfr.Part #
ALS71G623NP100
Description
CAP ALUM 62000UF 20% 100V SCREW
Impedance :
10MOhm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Capacitance :
62000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
31.2A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
28.9A @ 100Hz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ALS71G623NP100
KEMET ALS71G623NP100
ALS71 62000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals