ALS71G243NS250
Mfr.Part #
ALS71G243NS250
Description
CAP ALUM 24000UF 20% 250V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
24.1A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
29.8A @ 10kHz
Capacitance :
24000μF
Impedance :
12mOhm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
ALS71G243NS250
KEMET ALS71G243NS250
ALS71 24000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals