ALS71C133QP350
Mfr.Part #
ALS71C133QP350
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 350V SCREW
Impedance :
13mOhm
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
23.4A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 100Hz
Capacitance :
13000μF
Ripple Current @ High Frequency :
32.3A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Datasheets
ALS71C133QP350
KEMET ALS71C133QP350
ALS71 13000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals