ALS71C123LM200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS71C123LM200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
17.3A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Series :
ALS71
Lifetime @ Temp :
19000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
23.5A @ 10kHz
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
12000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Impedance :
21mOhm
Datasheets
ALS71C123LM200
KEMET ALS71C123LM200
ALS71 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals