ALS71C103QM400
Mfr.Part #
ALS71C103QM400
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ Low Frequency :
21.1A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
29.8A @ 10kHz
Impedance :
14mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
10000µF
Datasheets
ALS71C103QM400
KEMET ALS71C103QM400
ALS71 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals