ALS71A912MF250
Mfr.Part #
ALS71A912MF250
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 250V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
15.8A @ 100Hz
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
9100μF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
22.7A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
19000 Hrs @ 85°C
Impedance :
22mOhm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Size / Dimension :
2.598Dia 66.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Datasheets
ALS71A912MF250
KEMET ALS71A912MF250
ALS71 9100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.598Dia 66.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals