ALS71A822QH400
Mfr.Part #
ALS71A822QH400
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
3.937 100.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
26.4A @ 10kHz
Capacitance :
8200µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
400V
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Impedance :
17mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
18.4A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
ALS71A822QH400
KEMET ALS71A822QH400
ALS71 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals