ALS71A682QP550
Mfr.Part #
ALS71A682QP550
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 550V SCREW
Capacitance :
6800µF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
19.7A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
60mOhm
Voltage - Rated :
550V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
27.1A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
69mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Datasheets
ALS71A682QP550
KEMET ALS71A682QP550
ALS71 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals