ALS71A561DA350
Mfr.Part #
ALS71A561DA350
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SCREW
Voltage - Rated :
350V
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.126 54.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
298mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.8A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
174mOhm
Capacitance :
560μF
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Datasheets
ALS71A561DA350
KEMET ALS71A561DA350
ALS71 560μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals