ALS71A303QP200
Mfr.Part #
ALS71A303QP200
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 200V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
32A @ 10kHz
Impedance :
13mOhm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
26.7A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
30000μF
Datasheets
ALS71A303QP200
KEMET ALS71A303QP200
ALS71 30000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals