ALS71A274QC025
Mfr.Part #
ALS71A274QC025
Description
CAP ALUM 270000UF 20% 25V SCREW
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
23.7A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
270000μF
Height Seated (Max) :
2.717 69.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
13mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
23A @ 100Hz
Datasheets
ALS71A274QC025
KEMET ALS71A274QC025
ALS71 270000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals