ALS71A204NW063
Mfr.Part #
ALS71A204NW063
Description
CAP ALUM 200000UF 20% 63V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
8mOhm
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
32.5A @ 100Hz
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
34.1A @ 10kHz
Voltage - Rated :
63V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
200000μF
Datasheets
ALS71A204NW063
KEMET ALS71A204NW063
ALS71 200000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals