ALS71A183QW350
Mfr.Part #
ALS71A183QW350
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
34.9A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
26.7A @ 100Hz
Capacitance :
18000μF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350V
Impedance :
11mOhm
Datasheets
ALS71A183QW350
KEMET ALS71A183QW350
ALS71 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals