ALS71A134QT100
Mfr.Part #
ALS71A134QT100
Description
CAP ALUM 130000UF 20% 100V SCREW
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
40.2A @ 100Hz
Impedance :
8mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Capacitance :
130000μF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
42.6A @ 10kHz
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
ALS71A134QT100
KEMET ALS71A134QT100
ALS71 130000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals