ALS71A134NJ063
Mfr.Part #
ALS71A134NJ063
Description
CAP ALUM 130000UF 20% 63V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
4.606 117.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
28.1A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
63V
Impedance :
9mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
29.8A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
130000μF
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ALS71A134NJ063
KEMET ALS71A134NJ063
ALS71 130000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals