ALS71A132DF400
Mfr.Part #
ALS71A132DF400
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 400V SCREW
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Impedance :
70mOhm
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
11.2A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
122mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
5.3A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Capacitance :
1300μF
Datasheets
ALS71A132DF400
KEMET ALS71A132DF400
ALS71 1300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals