ALS71A123QS500
Mfr.Part #
ALS71A123QS500
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 500V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated DC :
500V
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
25.4A @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Diameter :
90mm
Ripple Current @ High Frequency :
34.6A @ 10kHz
Height :
194mm
Impedance :
19mOhm
Capacitance :
12000µF
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Datasheets
ALS71A123QS500
KEMET ALS71A123QS500
ALS71 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals