ALS71A103QP450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS71A103QP450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
31.1A @ 10kHz
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
22.1A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
10000µF
Voltage - Rated :
450V
Packaging :
Bulk
Impedance :
16mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 100Hz
Series :
ALS71
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ALS71A103QP450
KEMET ALS71A103QP450
ALS71 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals