ALS71A103QH350
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS71A103QH350
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
10000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
3.937 100.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
19.1A @ 100Hz
Series :
ALS71
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm @ 100Hz
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
350V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
26.3A @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Impedance :
17mOhm
Datasheets
ALS71A103QH350
KEMET ALS71A103QH350
ALS71 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals