ALS70P183NF200
Mfr.Part #
ALS70P183NF200
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 200V SCREW
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Impedance :
19mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
18.8A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
23A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Voltage - Rated :
200V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
18000μF
Datasheets
ALS70P183NF200
KEMET ALS70P183NF200
ALS70 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals