ALS70H822QC250
Mfr.Part #
ALS70H822QC250
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 250V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
2.717 69.00mm
Capacitance :
8200µF
Impedance :
30mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
13.9A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ High Frequency :
18.1A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
ALS70H822QC250
KEMET ALS70H822QC250
ALS70 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals