ALS70H753NW100
Mfr.Part #
ALS70H753NW100
Description
CAP ALUM 75000UF 20% 100V SCREW
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Impedance :
9mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
33.1A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
30.9A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
75000μF
Datasheets
ALS70H753NW100
KEMET ALS70H753NW100
ALS70 75000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals