ALS70H513NF100
Mfr.Part #
ALS70H513NF100
Description
CAP ALUM 51000UF 20% 100V SCREW
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
27.9A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
25.7A @ 100Hz
Capacitance :
51000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
100V
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Impedance :
12mOhm
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS70H513NF100
KEMET ALS70H513NF100
ALS70 51000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals