ALS70H474NF025
Mfr.Part #
ALS70H474NF025
Description
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
470000μF
Impedance :
10MOhm
Ripple Current @ High Frequency :
28.6A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
28A @ 100Hz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
25V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
ALS70
Number of Terminations :
2
Datasheets
ALS70H474NF025
KEMET ALS70H474NF025
ALS70 470000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals