ALS70H432DB100
Mfr.Part #
ALS70H432DB100
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 100V SCREW
Impedance :
63mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
7.8A @ 100Hz
Capacitance :
4300μF
Height Seated (Max) :
2.520 64.00mm
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
10.7A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
77mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALS70H432DB100
KEMET ALS70H432DB100
ALS70 4300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals