ALS70H301DA550
Mfr.Part #
ALS70H301DA550
Description
CAP ALUM 300UF 20% 550V SCREW
Height Seated (Max) :
2.126 54.00mm
Impedance :
1.284Ohm
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Voltage - Rated :
550V
Ripple Current @ High Frequency :
4.1A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.474Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
300μF
Datasheets
ALS70H301DA550
KEMET ALS70H301DA550
ALS70 300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals